Kivéve, ha azt látod, hogy a frissen kitett őszi dekoráció a kutyád áldozatául esett, aki éppen vadul rágja a halloween tököt. Mi ilyenkor a teendő? Semmi pánik, azon kívül, hogy új dekoráció után kell nézned, tulajdonképpen még hasznos is a kutyus szempontjából ez a kis malőr. Nézzük, hogyan hat az ebek szervezetére ez a kedvelt őszi zöldség?
Hasznos beltartalmi értékek
A tök rengeteg rostot tartalmaz és igen gazdag vitaminokban is, ami kimondottan előnyös lehet négylábú barátaink emésztésére. Azonnali szénhidrát-forrást tud biztosítani alacsony kalóriatartalom mellett, így az elhízásra hajlamos kutyák is bátran fogyaszthatják.
A legtöbb sárga gyümölcshöz és zöldséghez hasonlóan igen gazdag karotinoidokban, amik a bőr és a szem egészségére vannak jó hatással. Ezen kívül rengeteg E-vitamint, vasat és káliumot tartalmaz, amik pedig a szívműködést, vérképződést és az egészséges idegrendszeri működést serkentik.
Milyen formában adhatsz tököt a kutyádnak?
Tulajdonképpen nyersen, sütve, főzve és akár más ételekkel, húsokkal összepürésítve is adhatod a kedvenced számára a tököt, de nem árt az óvatosság! Ha szoktál csinálni tökös édességeket, akkor abból már nem szabad a kutyusnak kapnia, bármennyire szépen is néz érte. A feldolgozott cukrok nincsenek jó hatással az állatokra, ha pedig xilitol tartalmú édesítő szereket használsz, örülhetsz, ha a kóstoló után együtt jöhettek el az állatorvostól.
Vannak-e veszélyei a tökkel való etetésnek?
Ugyan a rostok kis mértékben nagyon jó hatással vannak az emésztésre, nem szabad átesni a ló túloldalára, mivel a túlzott rostbevitel emésztési zavarokat okozhat.
Különböző szakirodalmak eltérő véleménnyel vannak a tök terápiás etetését illetően. Egyesek hasmenés esetén ajánlják (Bruce Fogel), mások pedig úgy gondolják, hogy ugyan ártani nem árthat, de használni sem fog ezeknél a zavaroknál a tök etetése (Gary Weitzman), viszont székrekedés esetére javasolja.
A legcélravezetőbb viszont az, ha nem várunk mágikus gyógyulást a sütőtöktől, hanem bármilyen probléma esetén felkeressük az állatorvost, hogy felállíthassa a pontos diagnózist. Utána vele már meg lehet beszélni, hogy a probléma forrásának ismeretében szerencsés-e szerinte tök etetése a kutyussal.